Julkaistu 26.2.2025
Ilmoittautuminen Kuven kesän 2025 matkapurjehduslegeille
Tästä pääset ilmoittautumaan KuVen kesän 2025 legeille merellä. Lähde mukaan seikkailuun!
Kuokkalan Vetehisten ja Päijänteen Partiopurjehdus Oy:n s/y Evita kuljetetaan Jyväskylästä Helsinkiin kesäkuussa juhannuksen jälkeen. Helsingistä Evita purjehtii partiopurjehduksia Suomenlahdella ja Saaristomerellä aina meripartioleiri Satahangan alkuun asti tarjoten KuVelaisille ja muille Järvi-Suomen partiolaisille ainutlaatuisen mahdollisuuden merellä purjehtimiseen.
KuVelaisten ilmoittautuminen legeille alkaa tiistaina 4.3. ja päättyy 31.5. Pyydämme huomioimaan, että avaamme ilmoittautumisen muille lippukunnille 20.3. Ilmoittautuminen tehdään Kuksan kautta. Alla näet jokaisen legin ilmoittautumislinkin ja päivämäärät. Ilmoittaudu tästä haluamallesi legille.
Päivitys 5.6. : Ilmoittautuminen legeille on auki enää vain miehistön jäsenille.
Legi 1: 26.-29.6. kuksaan.fi/79269
Legi 2: 29.6.-3.7. kuksaan.fi/79400
Legi 3: 6.-10.7. kuksaan.fi/79401
Legi 4: 10.-13.7. 13 kuksaan.fi/79402
Legi 5: 13.-17.7. kuksaan.fi/79446
Paluulegi: 26.-30.7. kuksaan.fi/79447
Legit täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä. Yhdelle legille mahtuu 5 osallistujaa, varasijoille otetaan myös ilmoittautumisia. Ilmoittautuminen on sitova. Jos ilmoittautumisen peruu 31.5. jälkeen, osallistuja maksaa 50 % osallistumismaksusta. Jos ilmoittautumisen peruu viikkoa ennen purjehdusta, osallistuja maksaa koko osallistumismaksun. Osallistumismaksu laskutetaan ilmoittautuneilta kesäkuussa.
Kesän matkapurjehduslegeille voivat osallistua seikkailijat (ikäraja 11v.), tarpojat, samoajat, vaeltajat ja aikuiset. Pääsyvaatimuksena on hieman kokemusta purjehduksesta. Veneen miehitys on 2-3 päällystöä + 5 nuorta. Matkapurjehduksella noudatetaan Suomen Partiolaisten turvallisuusohjeita.
Osallistumismaksu on 20 €/vrk KuVen jäseniltä ja muilta partiolaisilta 30 €/vrk. Maksu kattaa mm. ruuat sekä satamamaksut. Vaihtosatamiin järjestetään kimppakyytejä, joiden kustannukset jaetaan. Myös julkisten kulkunevojen vaihtoehdot pyritään selvittämään legille lähtijöiden kesken. Vaihdot tapahtuvat lähtökohtaisesti ilmoitetussa tai myöhemmin tarkennetussa satamassa klo 12–16 välillä. Infot tarkentuvat lähempänä.
Lisätietoja: Ville Lassila, ville.lassila(at)partio.fi